На даний момент 39 гостей на сайті

Система НАССР

Привітання відсутні

Головна Новини || В законодавстві Статті ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ учасників Форуму громадських організацій «Податкова реформа. Фокус – система електронного адміністрування ПДВ: наслідки для бізнесу та альтернативи»

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ учасників Форуму громадських організацій «Податкова реформа. Фокус – система електронного адміністрування ПДВ: наслідки для бізнесу та альтернативи»

e-mail Друк PDF

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

учасників Форуму громадських організацій

«Податкова реформа. Фокус – система електронного адміністрування ПДВ: наслідки для бізнесу та альтернативи»

З 1 січня 2015 року має вступити в дію система електронного адміністрування ПДВ[1], яка передбачає грошове забезпечення ПДВ та направлена на подолання схем ухилення від оподаткування у сфері ПДВ. Підтримуючи прагнення Уряду на припинення такого явища, як «податкові ями», учасники форуму (понад 500 представників громадських організацій, галузевих асоціацій, експертів та представників бізнесу), заявляють про те, що в умовах падіння економіки України впровадження даного механізму призведе до поглиблення негативних явищ, зменшення оборотних коштів, порушення бізнес-процесів, банкрутства багатьох підприємств, тінізації економіки, збільшення безробіття, зменшення експортного потенціалу тощо.

Тому представники експертного середовища та бізнесу вимагають скасувати впровадження даної системи у запропонованому вигляді і розглянути альтернативи, впровадження яких в інших країнах показали не меншу ефективність.

Причинами для такої категоричності є, по-перше, недосконалість розробленого механізму та технічна неготовність до його запровадження, по-друге, нерозуміння явне чи удаване розробниками запропонованої концепції економічної причини існування «податкових ям».

Недосконалість системи електронного адміністрування в редакції Закону України № 1621 та Закону України № 1690 для сумлінних платників податків (детальне обґрунтування наводиться в додатку) полягає в наступному:

  1. Значне вимивання обігових коштів (від 8 до 15%), що призведе або до скорочення діяльності, збільшення витрат, банкрутства окремих підприємств або до переходу в тіньову економіку.
  2. Непрозорість та можливість ручного керування алгоритмом розрахунку суми, яка повинна бути перерахована на ПДВ рахунок, а також відсутність можливості для платників ПДВ захистити свої права у випадку технічних збоїв в системі електронного адміністрування та несанкціонованого доступу до розрахунку суми податку, на яку платники мають право видати податкові накладні.
  3. Запровадження солідарної відповідальності продавця та покупця, що може призвести до подвійної сплати ПДВ до державного бюджету.
  4. Можливість списання фіскальними органами коштів зі спецрахунків без жодних судів і без підтвердження заборгованості перед бюджетом є порушенням статті 41 Конституції України та важелем збільшення корупційного тиску на бізнес.
  5. «Зависання» значної суми від’ємного значення ПДВ, яка залишиться невідшкодованою станом на 1 січня 2015 року, що призведе до суттєвого погіршення діяльності підприємств.
  6. 100-відсоткова реєстрація податкових накладних, непідкріплена технічними можливостями значної кількості платників податків.
  7. Втрата права на податковий кредит по імпортних послугах, отриманих в грудні 2014 року.
  8. Критерії автоматичного відшкодування ПДВ недоступні для значної частини експортерів, що суттєво порішить експортний потенціал, а відповідно і платіжний баланс країни, що тільки посилить тиск на девальвацію гривні.
  9. Відсутність достатнього для запровадження цієї системи законодавчого та нормативного інструментарію.
  10. Відсутність перехідного періоду для технічної апробації та запуску системи електронного адміністрування ПДВ та для отримання повноцінної інформації про зареєстровані в системі «вхідні» податкові накладні.

Таке явище як «податкові ями», є наслідком як недосконалості існуючої системи оподаткування, так і високого рівня корупції та безвідповідальності посадових осіб органів державної влади. Причинами користування схемами ухилення від оподаткування представниками реального бізнесу є високе навантаження на заробітну плату, несправедлива система розподілу податкового навантаження між платниками податків, високий фіскальний тиск на бізнес, відсутність дієвих механізмів захисту прав суб’єктів господарювання в адміністративному або судовому порядку тощо.

29 жовтня Світовий банк опублікував новий звіт щодо легкості ведення бізнесу серед 189 країн світу «Doing Business 2015», за яким Україна піднялась з 112 на 96 місце. Таке покращення нашого рейтингу сталось завдяки змінам на краще в двох з десяти оцінюваних параметрів, основним з яких стали покращення в податковій сфері. Запровадження електронного адміністрування ПДВ в чинній редакції може суттєво відкинути нашу країну назад у відповідному рейтингу, в той час, коли Україні зараз так необхідні інвестиції для розбудови її економіки.

Схеми ухилення від оподаткування будуть трансформуватися, мінятися, але залишаться, поки не буде застосований комплексний підхід до вирішення проблеми «податкових ям».

Бізнес та громадськість, розуміючи необхідність об’єднуватись проти використання в сфері оподаткування злочинних схем ухилення від оподаткування, готові до удосконалення адміністрування ПДВ та проведення необхідних реформ у цій сфері, але за умови проведення широкого обговорення альтернативних моделей адміністрування ПДВ.

Всі альтернативні моделі, що представлені на Форумі, передбачають посилення контролю у сфері адміністрування ПДВ, але без критичного відволікання оборотних коштів, а також втрати платниками ПДВ мільярдів гривень податкового кредиту, значна частина з якого підтверджена контролюючими органами за результатами документальних перевірок.

Враховуючи вищевикладене, учасники Форуму вважають неприйнятною та руйнівною для економіки держави систему електронного адміністрування ПДВ в її нинішньому варіанті, у зв’язку з чим звертаються:

-         до Президента України з пропозицією внести до Верховної Ради України в позачерговому порядку проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України», яким до 1 січня 2015 року будуть скасовані норми Закону України від 31.07.2014 р. №1621-VII та Закону України від 07.10.2014 р. № 1690-VII в частині, що стосуються системи електронного адміністрування ПДВ;

-         до Верховної Ради України з рекомендацією невідкладно прийняти в цілому такий проект закону;

-         до Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України із закликом спільно з експертними групами від бізнесу та громадськості розробити альтернативну модель адміністрування ПДВ, що забезпечить його вдосконалення, із обов’язковим широким її обговоренням з громадськістю та бізнес-середовищем.

Підписи представників громадських організацій, об’єднань і галузевих асоціацій, бізнесу та українського експертного співтовариства:

Президент ВГО «Український союз промисловців

і підприємців»                                                                                         А.К.Кінах

Перший віце-президент Спілки малих,

середніх та приватизованих підприємств                                      В.М.Биковець

Президент Торгово-промислової палати України                          Г.Д.Чижиков

Голова Ради підприємців при КМУ                                             Л.П.Козаченко

Заступник голови Ради Федерації

роботодавців України                                                                      Д.М.Олійник

Президент Спілки податкових

консультантів України                                                                     Л.І.Рубаненко

Президент ВГО «Асоціація

платників податків України»                                                          В.О.Матійчик

Заступник голови Громадської спілки

«Всеукраїнська аграрна рада»                                                              М.Соколов

Президент Спілки орендарів і

підприємців України                                                              В.М.Хмільовський

Директор Палати податкових консультантів                                     Л.Антощук

Голова ГО «Міжнародний аналітичний альянс»                              О.В.Жукова

Співкоординатор проектів групи

«Економіка та Підприємництво» ГП «Нова Країна»                  А.С.Кравченко

Головний експерт групи «Податкова реформа»

Реанімаційного пакету реформ                                             І.С.Несходовський

Віце-президент ВГО «Український союз

промисловців і підприємців»                                                         Ю.С.Дроговоз

Експерт Спілки малих, середніх та

приватизованих підприємств                                                         Т.С.Шевцова

Заступник голови Комітету підприємців

з податкових питань ТПП України                                           О.С.Богданова

Голова Комітету підприємців з податкових

питань ТПП України                                                                  Д.А.Михайленко

Експерт громадського об’єднання

«Легкий бізнес»                                                                          О.В.Стебницький

Голова Правління Асоціації підприємств

Інформаційних технологій                                                Е.В.Шнурко-Табакова[1] запроваджена нормами Закону України від 31.07.2014 р. № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі – Закон № 1621) з урахуванням змін, внесених Законом України від 07.10.2014 р. № 1690-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності» (далі – Закон № 1690).

Додати коментар


Захисний код
Оновити

КОНВЕРТЕР ВАЛЮТ

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru