На даний момент 183 гостей на сайті

Нагадуємо: 19 січня – останній день для сплати ЄСВ ФОПами за IV квартал

e-mail Друк PDF
19 січня -  граничний день для підприємців зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Нагадуємо, що у 2022 році реквізити рахунків для сплати ЄСВ не змінилися. Але мінімальна сума ЄСВ збільшилася та становить 4070 грн за ІV кв. 2021 року і вже 4290 грн за І кв. 2022 року

Нові рахунки для сплати

Нагадаємо, що 4 січня Держказначейство повідомило про повне завантаження нових рахунків для сплати податків та зборів з 1 січня 2022 року. З цієї дати сплачені суми за старими рахунками будуть повертатися платникам, як нез'ясовані надходження. Про це ми писали тут.

Проте ні у повідомленні ДПС, ні у повідомленні Держказначейства не згадується про рахунки з ЄСВ.

До того ж на сайті ДПС  в рубриці "Реєстри" залишається незмінним окремий реєстр щодо нових рахунків з ЄСВ. Його було розміщено ще на початку 2021 року.

Рахунки з ЄСВ цього разу на початку року вирішили не змінювати. Відповідно у 2022 році продовжують діяти рахунки 2021 року. Але це може змінитися, тому  радимо, перш, ніж платити ЄСВ, перевірити діючі реквізити рахунку, зокрема,  в рубріці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.

Нагадуємо, що для категорії платників ЄСВ – ФОП та самозайнятих осіб передбачено символ 204. А при перерахунку ЄСВ символ рахунку (цифри з дев’ятнадцятої по двадцять першу літерно-цифрового номера рахунку) відповідає категорії платника ЄСВ.

Мінімальний розмір ЄСВ за IV квартал –  4070 грн

За Законом про Держбюджет на 2021 рік,  з 1 січня розмір мінімальної зарплати збільшився до 6000 грн, а з 1 грудня - 6500 грн. Відповідно мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ  за жовтень та листопад минулого року: 6000 х 22% = 1320 грн, а за грудень: 6500 х 22% = 1430 грн. Тож за ІV квартал 2021 року мінімальна сума ЄСВ до сплати за себе у ФОП, незалежно від системи оподаткування і групи, буде становити  4070 грн (1320+1320+1430).

Проте він може бути й більшим. Наприклад, ФОП-платники єдиного податку зобов’язані платити за себе мінімальні страхові внески. Але за бажанням вони мають право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ (незалежно від суми фактично отриманого ними доходу). При цьому максимальна база для нарахування ЄСВ з 1 січня по 30 листопада 2021 року – 90000 грн, а з 1 грудня - 97500 грн. Таким чином, максимальний розмір місячного  страхового внеску за жовтень та листопад становитиме: 90000 х 22% = 19800 грн, а за грудень – 21450 грн. Тобто за ІV квартал 2021 року максимальний розмір ЄСВ до сплати за себе становитиме для підприємців 61050 грн.

Зауважимо, що ФОП – платники єдиного податку першої групи звільнялись від сплати ЄСВ за січень – травень 2021 року.  Але зараз такої пільги в них немає. Відповідно ці підприємці будуть сплачувати ЄСВ за ІV квартал 2021 року за всі місяці цього кварталу на загальних підставах, також у розмірі не менше 4070 грн.

Хто  з ФОП звільняється від сплати ЄСВ?

З 1 січня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.

Тобто, якщо ФОПом не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то він має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже і не платити ЄСВ за такий період.

Проте слід пам'ятати про правило – немає сплати ЄСВ, немає і страхового стажу за цей період! Тому платити ЄСВ за відсутності поточного підприємницького доходу чи ні, кожен ФОП визначає самостійно.

Якщо ФОП (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок.

Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ  за себе платитимуть.  І в розмірі не менше мінімального внеску (а не різниці, як роз’яснювалося на початку 2021 року)! Про це наголошує ДПС ось тут.  Тобто такі ФОП мають сплатити за кожен такий місяць у IV кварталі 2021 року не менше за 1320 грн (за жовтень та листопад) та 1430 за грудень.

Чи можуть ФОП-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ.?

Тобто, обов’язку платити ЄСВ в таких ФОП немає. А добровільно можна?

Єдиної позиції у ДПС по цьому питанню немає. Ми про цю проблему писали тут і тут.

ФОП-«незалежник»

З  1 січня 2021 р. якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність, і статусу ФОП не має, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.

ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю

Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

До якого числа сплачується ЄСВ за IV квартал?

Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) говорить, що ФОП мають сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За інформацією територіальних податківців останнім днем є 19 число. Також за календарем ДПС останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за IV квартал є 19 cічня.

Чи буде штраф, якщо не сплатить ЄСВ у зазначені строки?

Законом №540 та Законом №591 передбачається, що за несвоєчасну сплату ЄСВ штрафи і пеня не застосовуються до останнього дня дії місяця карантину включно. Поки карантин діє до 31 березня 2022 року. Відповідно до цієї дати не буде фінансових штрафів і пені.

Але податківці в своєму роз’ясненні наголошували на можливості притягнення ФОП до адмінвідповідальності за несплату ЄСВ під час карантину. Наразі адмінштраф становить від 40 до 80 н.м.д.г. (від 680 до 1360 грн)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru