На даний момент 68 гостей на сайті

Малий бізнес в Україні: осіння лихоманка з «летальным исходом»

e-mail Друк PDF

25 вересня 2019р. відбулось засідання Регіональної ради підприємців при Миколаївській ОДА під головуванням Герасимчук Олени. До участі в засіданні запрошувались депутати ВРУ від Миколаївського регіону, фактично прийняв участь один  депутат Пасічний О.С., інші депутати не змогли  прийти з причини зайнятості. Можна констатувати, для більшості наших депутатів  малий бізнес не в пріоритеті.


На порядку денному стояло питання  обговорення стратегії  бізнес спільноти в умовах нещодавно прийнятих Законів  України № 1053-1  «Про внесення змін до Закону України «Про застосування  реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації  розрахунків  у сфері торгівлі і послуг» та №1073 від 29.08.2019р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг».

Зважаючи на те, що зазначені  Закони не пройшли  громадські  обговорення, як цього вимагає ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та ЗУ «Про державну політику у сфері підтримки малого бізнесу», то не дивно, що при їх прийнятті були пролобійовані інтереси виключно крупного бізнесу і по своїй суті  ці закони направлені  на ліквідацію малого та середнього бізнесу. Більше того, задекларовані в законах цілі стосовно виведення із тіні оборотів товарної маси, призведуть до зворотних наслідків: делегалізацію ведення господарської діяльності і  пошуки оптимізації витрат на адміністрування свого бізнесу та найгірший - бізнес-еміграцію підприємців у країни із більш  сприятливою податковою системою, або взагалі шукати нові місця заробітку, у тому числі в інших країнах, або призупинення (скорочення) своєї діяльності.

Готуючись до зустрічі з депутатами, було вивчено та проаналізовано дослідження поважних в Україні і світі Центрів досліджень, в тому числі Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CFSE-Ukrine. Вони оцінили обсяги та вплив  на бюджет найбільш популярних шляхів ухилення від сплати податків. Найбільше бюджет недоотримує коштів через існування схем на митниці, виплату зарплати в «конвертах» та виведення прибутків в офшори, найбільші з яких :

- «сірий імпорт», контрабанда-  обсяг -209-311млрд.грн., втрати бюджету на рік – 69-93млрд.грн.

- офшорні схеми – обсяг 120-200млрд.грн., втрати бюджету на рік – 22-36лрд.грн.

- зарплата в конвертах –обсяг-50-200млрд., втрати бюджету на рік- 25-74млрд.грн.

- конвертаційні центри, скрутки з ПДВ – обсяг  82-114млрд.грн , втрати бюджету на рік-  19-27млрд.грн., тощо.

На цьому фоні  втрати бюджету  від заниження оборотів ФОП найнижчі -2-2.5млрд.грн., при цьому витрати  платників податків другої та третьої групи на  адміністрування і  впровадження РРО  складуть 46,35млрд.грн., тому наступлення зворотніх наслідків, які зазначались вище, - неминуче.

Як  вбачається, для малого бізнесу наслідки осінньої лихоманка таки приведуть до  «летального исхода».

А що в такому  разі дістається  крупному бізнесу? Тут ситуація  зовсім інша – крупний бізнес отримав такі «індульгенції» і карт-бланш на укриття доходів, що дух захоплює.

В Законах зазначено, що платники податків першої групи не підпадають під дію зазначених законів, тобто РРО їм не загрожує. Згідно законодавству до платників податків  першої групи в першу чергу відносяться підприємці, які здійснюють господарську діяльність на ринках і оборот яких на рік не перевищує 300тис.грн.  Це значить, що величезні оптові ринки по образу і подобію Одеського 7-го кілометру, Хмельницького, Барабашовського, ринків Києва, де денний оборот у так званих «підприємців» становить мільйони гривень, стали платниками податків  першої групи  і ніяких товарних накладних вони апріорі  не можуть давати. Але на цих ринках в основному отоварюються підприємці другої та третьої групи.  Торгівля з РРО  передбачає  обов’язкову наявність накладних, а де ж їх брати?  Законодавці це питання вирішили просто – а нехай  малий бізнес не купує товари на цих ринках. А де їх купувати – законодавцям не цікаво.  Таким чином держава вирішила проблему з контрабандою: «А нехай нею займається  малий бізнес». А так, як малий бізнес не має ні армії, ні поліції, ні податкової, ні митної служб, які  б могли виконувати функції борців, тому слід чекати масового закриття легального бізнесу і відтік його в «тінь». Отака витончена оборудка ВРУ з подачі крупного бізнесу по знищенню легального малого та середнього бізнесу,  отака суть  Законів України № 1053-1 і 1073 по «детінізації» розрахунків.

Підприємці також зачепили ще одну проблему з фармацевтичним бізнесом, яка вже напряму загрожує національній безпеці України. В ВРУ більше року не розглядається проект Закону, який направлений на демонополізацію крупного фармацевтичного бізнесу, який нещадно видавлює з ринку малий бізнес в цій галузі. Результатом цього стане знищення вітчизняного виробника ліків, бо ринок збуту перейде в руки іноземних компаній, які будуть просувати ліки власного виробництва, що не завжди добре.

Останнім питанням обговорено передвиборча ініціатива Президента України щодо податкової амністії для ФОПів, які знаходились на загальній системі оподаткування, не вели господарської діяльності, не мали доходів  і яким з січня 2017р. нараховані недоїмка по ЄСВ та застосовані фінансові (штрафні) санкції.

Ще більша кількість проблем залишилась нерозглянутою  бо не було до кого їх донести, пріоритети депутатів і бізнесу  не співпали.

За результатами засідання Регіональна рада прийняла звернення до Президента з проханням ветувати  закони № 1053-1 і 1073 та прискорити податкову амністію для ФОПів загальносистемників, які не вели  господарську діяльність і не мали доходів,  по оплаті ЄСВ і штрафних санкцій. Крім того, направлено звернення  до Прем’єр  міністра України стосовно відновлення діяльності громадської ради при КМУ, бо це основний майданчик  для діалогу влади  і бізнесу.

Прес-служба  Регіональної ради

підприємців

тел. (0512-58-15-19)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru