На даний момент 46 гостей на сайті

Вимоги запровадити дистанційний облік газу загнали бізнес в глухий кут

e-mail Друк PDF

З квітня 2018р.  підприємництво Миколаївщини, як і всієї України знаходиться в черговому шоці, але на цей раз не від дій  уряду, а від  регулятора газового ринку –Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), яка підвела бізнес під чималі витрати в грошах і часі. У 2015році  НКРЕКП прийняла Постанову №2494 «Про затвердження Кодексу розподільних систем», в абзацах 4-і 6 п.4 якої визначено, що споживачі газу юридичні особи і фізичні особи підприємці, які  обліковують газ за лічильниками і об’єм  спожитого газу не перевищує  1млн. м-3 на рік  зобов’язані встановити  обладнання для дистанційної передачі даних (модеми). Під вимогу цієї норми попадають  підприємці  з незначним обліком газу до 10тис.м-3 і  виробники з обліком газу  від 10тис. м-3 до 100тис.м-3 і від 100тис.м-3 до 1млн.м-3. На перший погляд запровадження  таких заходів має благородну мету для держави – контроль за витрачанням газу, планування його обсягів і тому подібне. А от для  для ПАТ «Миколаївгаз» - це  зручні і комфортні умови роботи та  можливість вивільнення працівників, бо кому потрібні контролери, якщо дані передаються  по інтернету щосекунди,  для монополіста-виробника обладнання – отримання надприбутків. Таким чином НКРЕКП  врегулювала інтереси держави і забезпечила монополістів постачальників і виробників обладнання  надприбутками  за рахунок споживачів. А якже тоді принципи  ефективності і балансу  інтересів, яких зобов’язаний дотримуватись регулятор, де мінімальні  затрати для одного з учасників газового ринку-бізнесу, в чому баланс його інтересів?

Отже результат діяльності НКРЕКП:

для  бізнесу – орієнтовано від 20тис.грн. грошових витрат ( вартість лічильників, модемів, технічної документації, встановлення обладнання, введення в експлуатацію) і виконання робіт від 3-х до 5-ти місяців

для монополіста виробника- надприбутки;

для монополіста постачальника- удосконалення умов роботи і прибутки за рахунок скорочення працівників;

для держави – покращання  контролю за розходуванням газу.

Тобто, монополісти і держава  влаштували свої справи за рахунок бізнесу.

Виникає ситуація коли для бізнесу  з незначним об’ємом до 10тис.м-3   облаштування вузли обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних обходиться дорожче  ніж вартість спожитого природного газу за роки, адже загальна вартість витрат для їх облаштування  становить більше 20тис.грн., а окремі  підприємці сплачують за спожитий газ в рік близько 7-10 тис.грн. Особливу шкоду це може завдати малим виробничим підприємствам (міні-пекарні, кондитерські цехи,тощо.), в яких затрати на облаштування лічильників засобами дистанційної передачі даних можуть перевищувати 50тис.грн. Для таких підприємств це загрозливе ставище, адже вони і так змушені скорочувати свої витрати, щоб втриматись на ринку.

Крім надмірних грошових коштів, підприємництво ще має і значні втрати в часі: замовлення  проектної  документації, придбання лічильників і засобу дистанційної передачі в монополіста-виробника, забезпечення його встановлення, прийняття в  експлуатацію.

Бізнес відреагував відповідно-обурення по всій країні, частина підприємців виказала намір закрити свою  діяльність, частина – відмовитись від газопостачання.

При цьому, задовольнивши  тимчасові потреби монополістів, на майбутнє втрачається підприємництво, ми знову скотимось до кам’яного віку - обігріватись будемо  біля  кострищ, а виробництвом займатись за допомогою електрики -  поки  регулятор  щось і тут не придумав.

Це тільки те, що стосується бізнесу. Але в місті і по районам області є безліч  об’єктів комунальної і державної власності, в т.ч. школи, інтернати  лікарняні заклади, дитячі садки і т.п. Скільки ж коштів з бюджету міста і області треба буде витратити на таке обладнання і за рахунок яких статей ?  Чи не краще  було б направити ці кошти  тим же лікарням, школам, влаштувати для дітей  спортивні майданчики, направити на  Нагадуємо, що цей бюджет наповнюється  тими ж  самими  підприємцями, яких вже добре обібрали податками, платою за землю, воду, енергоносії, то треба вже добивати  і в інший спосіб, аби багатів і процвітав Нафтогаз та монополісти виробники обладнання.

Ці та інші проблемні  питання  винесені на розгляд  Регіональної ради підприємців при Миколаївській ОДА 31 травня  2018р. під головуванням  Герасимчук Олени  з метою пошуку шляхів для їх вирішення.

До участі в засіданні були запрошені голова Миколаївської ОДА Савченко О. Ю., голова Миколаївської обласної Ради депутатів Москаленко В. В., депутати обласної ради, секретар Миколаївської міської ради Казакова Т. В., представники Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, керівництво Управління захисту прав споживачів, керівнцтво територіального відділення НКРЕКП ,керівництво Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області, керівництво  ПАТ «Миколаївгаз», члени Регіональної ради підприємців, представники бізнесу.

Як зазначила голова Регіональної ради підприємців  Олена Герасимчук, організовуючи цю зустріч,  бізнес сподівався отримати можливість у форматі діалогу отримати вичерпні відповіді на питання, які виникають при реалізації державної політики у сфері газопостачання та запропонувати шляхи подолання даної проблеми.

За результатами засідання Регіональна Рада  звернулась до Миколаївської облдержадміністрації, Миколаївської обласної ради, Миколаївської міської ради  з пропозицією підтримати ініціативу підприємництва щодо недоцільності облаштування вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, якщо обсяг  обліку природного газу менше до 1млн. м-3 на рік, шляхом внесення змін до постанови НКРЕКП «Про затвердження кодексу газорозподільних систем» № 2494 від 30.09.2015 р. із змінами і доповненнями, а саме, скасувати вимоги абз.4-6, п.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 304 від 10.03.2016р.

Для регулятора ринку газу НКРЕКП побажання одне – припинити регулювання  в  інтересах   монополістів  за рахунок бізнесу.

Останнє оновлення ( Середа, 06 червня 2018, 14:22 )

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru