Робота медпрацівника за цивільно-правовим договором: законно чи ні?

Середа, 09 січня 2019, 13:21
Друк

Автор: Менделя Олена.

Останнім часом все частіше постає питання, чи може медичний працівник працювати за ЦПД. Не може! А чому, дізнайтеся зі статті.

Згідно чинного законодавства фізична особа може надавати послуги (виконувати роботи) як на підставі трудового, так і на підставі цивільно-правового договору. Послуги в сфері охорони здоров’я і медичні працівники, як безпосередні виконавці, є виключенням із загального правила. Так, відповідно до ст. 33 Основ законодавства України про охорону здоров’я, медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією, та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку і можуть перебувати з цими закладами у цивільно-правових відносинах.

Тобто, за цивільно-правовими договорами із закладами охорони здоров’я можуть працювати лише медичні працівники, які в установленому законодавством порядку зареєструвалися як фізичні особи-підприємці та отримали ліцензію на медичну практику. Проте, незважаючи на однозначне трактування закону, дедалі частіше з’являються питання відносно можливості  переведення лікарів з трудових на цивільно-правові договори (особливо це стосується первинки: КНП). Щоб зрозуміти позицію законодавця, достатньо проаналізувати і порівняти ці два види договору.

1. Правила внутрішнього трудового розпорядку:

2. Винагорода за роботу:

3. Умови праці:

4. Відповідальність за неналежне виконання обов’язків:

5. Соціальне страхування.

6. Пенсійне забезпечення.

Отже, за ЦПД сторони є рівноправними і встановлюють свої взаємовідносини самостійно. Проте медична діяльність на території України дозволяється лише при наявності ліцензії на медичну практику. За відсутності ліцензії, медичний працівник повинен працювати «під ліцензією закладу» і не може виступати стороною в ЦПД.

По материалам Ліга.Блоги