На даний момент 138 гостей на сайті

Реєструємо бази персональних даних! З 1 січня непомірна відповідальність!

e-mail Друк PDF

Реєстрація баз даних в Україні регулюється:

- Постановою від 25.05.2011 р. №616 «Про затвердження Положення про Державний реєстр баз персональних даних та порядок його ведення»;

- Законом від 01.06.2010 р. №2297-VI «Про захист персональних даних»;

- Законом від вiд 02.06.2011 р. №3454 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних»;

Відповідно до ст. 2 Закону №2297 база персональних даних – це іменована сукупність упорядкованих персональних даних в електронній формі та/або у формі картотек персональних даних. Прикладом таких баз можу бути база персональних даних працівників підприємства, а також база даних покупців чи постачальників – фізосіб. Зверніть увагу, що мова йде про бази персональних даних саме фізосіб.

У свою чергу, власник бази персональних даних - це фізична або юридична особа, якій законом або за згодою суб’єкта персональних даних надано право на обробку цих даних. Власник таких баз даних затверджує мету обробки персональних даних у цій базі, встановлює склад даних і процедуру їх обробки, якщо інше не встановлено законодавством.

Відповідно до ст. 9 Закону №2297 кожна база персональних даних підлягає держреєстрації шляхом внесення відповідного запису уповноваженим державним органом з питань захисту персональних даних до Держреєстру баз персональних даних (далі - Держреєстр). Відбувається така реєстрація на підставі заяви за формою, затвердженою Наказом №1824, від власника бази персональних даних. Заява подається до уповноваженого держоргану з питань захисту персональних даних. Наразі такий держорган тільки один – Державна служба з питань захисту персональних даних (далі – ДСЗПД) – і знаходиться за адресою: 02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, д. 15.

Як зазначено на сайті ДСЗПД, «заява подається в паперовій формі (бажано, з наданням електронної копії) або у формі електронного документа на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронний цифровий підпис». При цьому, ДСЗПД обробляє заяви у формі електронного документу, підписані володільцями, що отримують послуги електронного цифрового підпису (ЕЦП) у акредитованих центрах сертифікації ключів, які надали у розпорядження ДСЗПД надійні засоби ЕЦП». При цьому заявник підписує кожну сторінку заяви і скріплює її печаткою (за наявності).

У жодному нормативному документі не зазначено можливості надання такої заяви поштою. Однак немає і заборони або вимоги подати таку заяву особисто. Тому на практиці в 2011 р. багато власників баз персональних даних відправляли заяви листом з повідомленням про вручення та з описом вкладених до листа документів.

Відповідно до ст. 9 Закону №2297 фахівці Держслужби з питань захисту персональних даних повинні:

- повідомити заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження заяви про її отримання;

- прийняти рішення про реєстрацію (або відмову в реєстрації) бази персональних даних протягом 10 р.д. з дня надходження заяви. Власнику бази персональних даних видається свідоцтво встановленого Наказом №1823 зразка про реєстрацію бази персональних даних у Держреєстрі.

На жаль на практиці такі терміни, принаймні в 2011 р., не дотримуються через величезну кількості заяв. Повідомлення власників баз персональних даних про те, що їх заява отримана і прийнята в обробку відбувається досить швидко, протягом 2-х тижнів. А от щоб отримати свідоцтво, доводиться чекати в кращому разі близько місяця.

Якщо власник бази персональних даних не проведе реєстрацію таких баз у Державному реєстрі, з 01.01.2012 р. при виявленні цього порушення, відповідно до Закону №3454, це тягне за собою накладення штрафу:

- на звичайних громадян від 300 до 500 н.м.д.г. (5100 - 8500 грн);

- на посадових осіб юросіб, а також фізосіб-СПД від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500 - 17000 грн).

Крім того, зверніть увагу на те, що Законом №3454 передбачено ряд адміністративних штрафів і навіть кримінальні відповідальність за інші порушення законодавства щодо захисту баз персональних даних.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru