На даний момент 150 гостей на сайті

Положення про касові операції: освоюємо чергові зміни

e-mail Друк PDF
Положення № 1481 перенесло чергове «втручання» регулятора. Як завжди, не обійшлося без дивовижних речей. До вашої уваги — аналіз нововведень. До речі, здебільшого уже чинних.

1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Що та коли? Винуватець змін — постанова № 1312, за допомогою якої НБУ вніс зміни до багатостраждального «касового» Положення. Більшість змін «стартували» з 12.11.2019 р. — дня, наступного за днем опублікування постанови (на Офіційному інтернет-представництві НБУ3). Але є один виняток, про який — нижче.

2 Постанова Правління НБУ «Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 07.11.2019 р. № 131.

3 bank.gov.ua/

Порядок зберігання електронних Z-звітів відокремлених структурних підрозділів. Підпункт 3 п. 2 Змін до Положення набере чинності через місяць з дня офіційного опублікування постанови № 131, тобто з 11.12.2019 р.

Ним передбачений обов’язок (для установ/підприємств) визначити та затвердити внутрішнім документом:

місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі;

— формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками ДПСУ;

відповідальну за зберігання цих чеків особу.

Зауважте, що ця вимога кореспондує зі зміною до п. 11 Положення № 148.

До речі, ця зміна вже розпочала діяти з 11.12.2019 р.

Стосується вона установ/підприємств, відокремлені підрозділи яких провадять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги. І полягає в тому, що такі установи/підприємства повинні визначати місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.

Тобто вимога визначати «місце та спосіб» уже діє. А вимога щодо формалізації (затвердити внутрішнім документом) набере чинності з 11.12.2019 р.

Важливо! Свого часу ми вже порушували питання зберігання Z-звітів в електронній формі4. «Зберігачем» Z-звітів в електронній формі як частини контрольної стрічки в електронній формі (КСЕФ) є функціональна частина РРО, яка призначена для зберігання створених РРО пакетів даних.

4 Детальніше — у статті «Як зберігати Z-звіти в електронному вигляді» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 50).

Так, згідно з Вимогами № 10575 РРО з КСЕФ повинен забезпечувати:

5 Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, затверджені наказом Мінфіну від 08.10.2012 р. № 1057.

«енергонезалежне зберігання інформації КСЕФ у носії КСЕФ протягом законодавчо встановленого строку зберігання;

друк пакетів даних, що знаходяться у носії КСЕФ, за допомогою механізму друку РРО. При цьому повинна бути забезпечена можливість вибору пакета даних за датою створення чи порядковим номером розрахункового документа або фіскального звітного чека».

Ось власне й усі «місце, спосіб, формат зберігання» Z-звітів в електронній формі.

Тут же й друк для можливого візуального перегляду щоденних Z-звітів представниками ДПСУ.

Саме це, виходить, і потрібно прописати у внутрішньому документі.

КОРО — лише при виході з ладу РРО!.. І якщо немає світла. Дуже важливе уточнення внесли до п. 11 Положення № 148 щодо оприбуткування готівки.

Як ви, мабуть, пам’ятаєте, з 15.02.2019 р.6 оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є:

6 Дати набрання чинності постановою Правління НБУ «Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 12.02.2019 р. № 37. Детальніше про ці зміни ви могли прочитати в статті «Готівкові» зміни від НБУ: дочекалися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8).

1) забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ, і

2) занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання).

Важливо! З 12.11.2019 р. уточнили, що мається на увазі використання КОРО на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії.

«…і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії)».

Без сумніву, важливе уточнення! Ми від самого початку саме так і трактували цю норму п. 11 Положення № 148. Тобто що записи в КОРО для цілей оприбуткування важливі, тільки коли РРО вийшов з ладу або відключили електроенергію. Адже коли використовується КОРО (що йде в тандемі з РРО)? Лише в разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії. «Щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків…» у загальному випадку вже давно не вимагається!

Але проблема в тому, що податківці та НБУ висунули, на наш погляд, абсурдні ідеї7.

7 Детальніше читайте в статті «Не відмовилися від КОРО? Привіт від НБУ і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 20).

Фіскали, зокрема, в ІПК від 05.03.2019 р. № 904/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вказали на те, що якщо суб’єкт господарювання використовує КОРО (тобто не відмовився від її використання), то він повинен робити записи в КОРО про суми щоденної виручки згідно із Z-звітами. Інакше готівка вважатиметься неоприбуткованою.

У листі НБУ від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839 було зазначено: «на нашу думку, у випадку реєстрації КОРО на РРО інформація згідно з фіскальними звітними чеками має заноситися до КОРО».

На цьому фоні ми пропонували або відмовитися від КОРО8, або для перестраховування продовжувати робити в ній записи на підставі щоденних Z-звітів.

8 Нюанси зможете прочитати у статті «Відокремлений підрозділ з РРО, але без касової книги: чи відмовлятися від КОРО?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 22).

Але, слід розуміти, після свіжих уточнень усе це позаду . Тобто фраза «...і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії)» включається в роботу тільки в разі, коли:

— від застосування КОРО не відмовилися в принципі та

— відключилася електроенергія чи РРО вийшов з ладу.

Готівка фізособам: підтвердьте документами! Тепер і в Положенні № 148 (а саме в п. 6) закріпили обов’язок суб’єктів господарювання у разі зняття готівкових коштів з поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізособами надавати за запитом банку (філії, відділення) підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні тому для вивчення клієнта з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

Нагадаємо, вимога ця не нова: з 03.06.2019 р. подібна вимога закріплена в п. 1111 Інструкції № 1039.

9 Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена постановою Правління НБУ від 25.09.2018 р. № 103. Детальніше про зміни до цього документа ви могли прочитати в статті «Зняття готівки в банку: чого чекати з 3 червня?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 21).

Використання електронних підписів: уточнення. Детальніше виклали порядок використання електронних підписів/печаток при оформленні електронних касових документів. Відповідні доповнення внесли до п. 23 Положення № 148.

Електронні підписи на електронних касових документах

Особа, яка підписує електронний касовий документ

Вид підпису, який зобов’язана / має право

використовувати така особа

Працівник установи/підприємства

Кваліфікований електронний підпис

Фізособа-підприємець

Кваліфікований/удосконалений електронний підпис

Звичайна фізособа (не працівник)

Кваліфікований/удосконалений/простий електронний підпис

Суб’єкт господарювання

Кваліфікована/удосконалена електронна печатка*

* Електронну печатку використовують як додатковий реквізит електронного касового документа.

Були й інші «косметичні» правки до Положення № 148 (зокрема, готівкові розрахунки тепер офіційно синонімічні з розрахунками готівкою; «пункти приймання готівки» за текстом Положення перейменовані на «пункти надання фінансових послуг», а «органи ДФСУ» — на «контролюючий орган»), але навряд чи ці зміни варті того, щоб приділяти їм свою увагу.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru