На даний момент 168 гостей і 1 користувач на сайті
  • ortopeder

Чи скасували відпустку по догляду за дитиною до 3-х років з появою послуги "Муніципальна няня"?

e-mail Друк PDF

З таким питанням до Управління Держпраці у Житомирській області звернулась громадянка м. Житомира. Відповідає головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Житомирській області Руслана Самчук.

Відповідно до статтей 17 і 18 Закону України «Про відпустки»: «на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю: 1) до пологів - 70 календарних днів; 2) після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів. Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості. Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів. За бажанням жінки або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.»

У статті 8 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 (ратифікована Україною 14.09.2006) зазначено, що Україна повинна забезпечити: «1. працюючим жінкам відпустку на період до i після пологів загальною тривалістю не менше 14 тижнів або з оплатою такої відпустки, або з виплатою достатньої допомоги по соціальному забезпеченню, або з наданням допомоги за рахунок державних коштів; 2. вважати незаконним, якщо роботодавець надсилає жінці попередження про звільнення з роботи у період від дати повідомлення нею свого роботодавця про вагітність до закінчення її відпустки по вагітності та пологам або якщо він робить попередження про звільнення у такий час, що воно втрачає чинність у цей період; 3. забезпечити матерям, що мають грудних дітей, перерви, тривалість яких достатня для годування дитини; 4. регламентувати залучення до робіт у нічний час вагітних жінок, жінок, які нещодавно народили дитину, і жінок, що годують своїх грудних дітей; 5. заборонити застосування праці вагітних жінок, жінок, які нещодавно народили дитину, і жінок, що годують своїх грудних дітей, на підземних гірних роботах i всіх інших роботах, якi протипоказані жінкам у зв’язку з небезпечними, шкідливими для здоров’я або важкими умовами праці, і вжити відповідних заходів для захисту трудових прав цих жінок».

Тобто, відповідно до національних та міжнародних законодавчих актів, відпустка по догляду за дитиною до настання нею трирічного віку є беззаперечною гарантією охорони материнства, що є невід`ємним правом жінки у цивілізованому суспільстві.

Щодо проекту "Муніципальна няня", то ця законодавча ініціатива почне працювати з 1 січня 2019 року. Держава пропонує частково покривати витрати новоспечених батьків за послуги нянь безумовно лише за їх бажанням. Сума виплат буде змінюватись згідно до прожиткового мінімума, який становить близько 1500 грн. Дана норма буде діяти на підставі постанови КМУ від 30.05.2018 № 427 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства»: з 1 січня 2019 р. відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року, на умовах співфінансування з різних бюджетів. Щоб отримати цю допомогу, батьки мусять самостійно знайти няню для своєї дитини, укласти з нею офіційний договір про працевлаштування, а наприкінці року надати підтверджуючі документи, які й забезпечать компенсацію від Уряду. Компенсацію виплатять за весь час роботи няні тільки в кінці року через Державну фіскальну службу. Компенсацію за роботу няні може отримати і та мама, яка вже вийшла на роботу, і та, яка знаходиться в декретній відпустці, але користується послугами няні.

Отже, відпустки по догляду за дитиною до 3-х років залишаються, державну допомогу по догляду за дитиною з появою програми "Муніципальна няня" ніхто не скасує, в родин залишиться і державна допомога, і виплати на няню. Скористатися програмою "Муніципальна няня" можна тільки в тому випадку, якщо дитині ще немає трьох років. Новий проект не буде обмежувати права новоспечених батьків, а може тільки надати невелику допомогу.

Джерело: Прес-служба Управління Держпраці у Житомирській області

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru