На даний момент 102 гостей на сайті

Чи можна використовувати «підприємницький» дохід на власний розсуд?

e-mail Друк PDF
Кошти, перераховані ФОПом з підприємницького рахунку на свій особистий, не підлягають оподаткуванню ПДФО

Підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у ФОП після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом (ст. 44 ГКУ). З огляду на це ФОП має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного підприємницького рахунку за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності. Отже, кошти, перераховані ФОП з поточного підприємницького рахунку на свій особистий поточний рахунок (особисту картку) як перерахування підприємницького доходу, не підлягають оподаткуванню ПДФО.

Інша справа, коли ФОП перераховує власний дохід після сплати всіх податків та зборів не на свою особисту картку, а, наприклад, члену сім’ї: батькам, чоловіку або дружині, дітям, у тому числі усиновленим (пп. 14.1.263 ПКУ). Доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юрособою або ФОП, оподатковуються як додаткове благо за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військовий збір (п. 174.6 ПКУ). Тому в зазначеному випадку ФОП, з огляду на п. 176.2 ПКУ, стає податковим агентом.

Таким чином, доходи у вигляді подарованих грошових коштів, які перераховуються з рахунку ФОП — платника єдиного податку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності, на рахунок фізичної особи — члена сім’ї першого/другого ступеня споріднення, включаються до загального місячного оподатковуваного доходу такої фізичної особи та оподатковуються за ставкою 18 %. Крім того, ФОП повинен відобразити такі виплати у звіті за формою № 1ДФ. З огляду на це не слід проводити таке перерахування з підприємницького поточного рахунку.

Рекомендація: спочатку перераховувати підприємницький дохід на свій особистий поточний рахунок (особисту картку), а вже потім «перекинути» такому родичу. Адже «подарунки» між родичами першого ступеня споріднення оподатковуються ПДФО за ставкою 0 % (п. 174.6 ПКУ).

Артем Ткаченко, адвокат, громадський діяч

***

Від редакції:
Нагадаємо, відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом. На підставі цієї норми податкцівці у всіх своїх роз'ясненнях вказують, що  ФОП має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru