На даний момент 155 гостей на сайті

Чи будуть штрафи за касові порушення із 23 червня

e-mail Друк PDF

Оформлюй, не оформлюй — все одно отримаєш штраф. Цю тезу підтвердить будь-який бухгалтер, що працює з готівкою. Та ситуація змінилася на краще з 23 червня — п’ятикратку за неоприбуткування і двократку за перевищення ліміту скасували. Ця новина одразу обросла фантазіями — тож з’ясуємо, що з цього правда.

Президент України своїм Указом від 20.06.2019 № 418/2019 (далі — Указ № 418) скасував 61 указ своїх попередників. Найяскравіший з них — Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 (далі — Указ № 436). Цей документ роками наводив паніку на законослухняний бізнес і тих, хто працює в «тіні». Там були визначені великі штрафи, від яких так просто не сховаєшся.

Яких штрафів немає з 23 червня

Норми Указу № 436 застарілі та не відповідали сучасним реаліям. Із 23 червня забудьте про штрафи:

  • у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми — якщо не оприбуткували готівку, оприбуткували її несвоєчасно або не у повній сумі;
  • двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день — якщо перевищили ліміт залишку готівки у касі;
  • розмірі 25% виданих під звіт сум — якщо перевищили строки використання виданої під звіт готівки;
  • розмірі 25% виданих під звіт сум — якщо видали під звіт готівку без повного звітування щодо раніше виданих коштів;
  • розмірі виплат — якщо виплатили з виручки заробітну плату за наявності податкової заборгованості;
  • розмірі сплачених коштів — якщо одержувач готівки не подав документа, що підтверджує сплату покупцем готівки.
Увага: в «Урядовому кур’єрі» від 22.06.2019 № 116/2019 опублікували Указ № 418. Він набрав чинності з наступного дня після його опублікування, тобто з 23 червня.

Скасування правил посіяло паніку серед суб’єктів господарювання: як працювати, за що каратимуть, невже тепер усе можна? Ми готові спростувати чотири популярних міфи, що останнім тижнем «гуляють» в інтернеті.

Міф № 1 — розрахунки не проводьте через РРО

Неправда. Указ № 436 ніяк не стосується розрахунків через касовий апарат. Їх регулює профільний документ — Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО), який вимагає застосовувати повноцінні штрафи (ст. 17). Не проведете розрахункову операцію через РРО — чекайте на штраф:

  • 1 грн — за перше порушення;
  • 100% вартості товарів чи послуг, проданих із порушенням, — за кожен наступний проступок (п. 1 ст. 17 Закону про РРО).

Окрім того, оштрафують, якщо не роздрукуєте розрахунковий документ або не створите контрольну стрічку в електронній формі.

Міф № 2 — розрахункових документів не видавайте

Це брехня. Видавати розрахунковий документ усім покупцям, які отримують чи повертають товар або відмовляються від послуги, вимагає пункт 2 статті 3 Закону про РРО. Та ще й пункт 8 статті 11 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII уточнює: під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, із позначкою про дату продажу. Таким може бути:

На вимогу покупця додатково видайте йому чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на товари від продавця покупцеві (п. 15 ст. 3 Закону про РРО).

Міф № 3 — штрафів за неоприбуткування та переліміт немає

Напівправда. Указ № 418 скасував п’ятикратний штраф за неоприбуткування, неповне або несвоєчасне оприбуткування готівки. Він також скасував двократний штраф за порушення ліміту каси.

Видихайте з полегшенням та не забувайте про адміністративні санкції. Контролери, як і раніше, мають «вседозвільний» штраф за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги). Підігнати під нього можна абсолютно всі касові «косяки».

Суми адмінштрафу коливаються від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) (1700-3400 грн) за перше порушення. За повторне протягом року — від 500 до 1000 нмдг (8500-17 000 грн). Штраф накладають на ФОП і посадових осіб юрособи (ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Міф № 4 — за помилки минулих періодів не оштрафують

Знову правда наполовину. Якщо інспектор прийшов до вас, наприклад 24 червня, перевірив касову дисципліну та помітив недоліки, то за Указом № 436 він не оштрафує. Аргументуємо. Указу № 436 немає, вписати його як підставу до повідомлення-рішення не можна. Тож і штрафу не застосуєш. Як все діятиме на практиці й чи не доведеться обстоювати свою позицію в суді, покажуть час і практика податкових перевірок.

Інша ситуація із вже проведеними перевірками, результат яких ви маєте на руках. Якщо повідомлення-рішення склали до 23 червня, штраф за Указом № 436 доведеться сплатити.

Загалом скасування Указу № 436 піде на користь бізнесу — не буде численних прискіпувань до дрібниць. Пам’ятаєте той абсурд, коли виручку записали до касової книги і здали до банку, а записати до книги обліку розрахункових операцій забули? — платіть п’ятикратний штраф. Або ще краще: видали аванс на відрядження й обов’язково чекаєте, щоб працівник відзвітував. Боронь Боже в цей час видати йому кошти на закупівлю товарів для потреб фірми або ще частинку авансу. Дійсно, просто афера сторіччя. І вишенька на торті — авансовий звіт не подав вчасно працівник, а штраф за несвоєчасне звітування платить підприємство. Тож відтепер маємо змогу працювати у цивілізованих умовах. І сподіваємося, що скасування старого Указу № 436 не призведе до ухвалення нового з іншими, ще «цікавішими» штрафами.

«Чи штрафуватимуть за касові порушення із 23 червня». Нижник Т.
Публікація Системи «Expertus: Головбух»
Докладніше: https://1gl-vip.expertus.ua/#/document/16/27276/bssPhr1/?of=copy-e9aee8631d

Додати коментар


Захисний код
Оновити

+38 (0512) 58-15-19, +38 (0512) 58-31-16, +38(0512) 71-71-77 ednanya_com@mail.ru